Zdravé Hubnutí

Muži by měli mít 15-20% tělesné váhy tuku.
Ženám je dáno množství kolem 23-26% z celkové hmostnosti.
Voda by měla být kolem 51 - 55% celkové hmotnosti.

Co jíst ráno a dopoledne:
     Když si ráno brzy po probuzení dáte snídani složenou z plnohodnotných dlouhých sacharidů, máte energii na další 3 hodiny. Když do dalších +-3 hodin přijmete další složené cukry, udržujete si celé dopoledne vyrovnanou hladinu krevního cukru i zásobu energie.

Oběd by měl obsahovat bílkoviny i sacharidy a na dojedení zeleninu a měl by být asi 30- 35% energetického příjmu za den

Co jíst odpoledne:
     Odpoledne byste měli poměr přijatých sacharidů již srovnávat s příjmem bílkovin. Samozřejmě při dodržování maximálního rozestupu 3 hod. mezi jídly.

 

Co jíst večer:
     Dokonce i v noci musí Váš metabolismus pracovat. Ve spánku funguje tělo stejně jako ve dne, jen pomaleji.
     I před spaním je tedy nutné přijmout malé množství sacharidů. V porovnání se začátkem dne Vám jich bude stačit i 1/3 raní dávky. Získanou nadbytečnou energii ve spánku byste ve spánku nevyužili a tak by byla zbytečně ukládána. Ideální večeří pro Vás tedy bude zelenina, malé množství složených sacharidů a bílkoviny, které Vám zajistí, že k zastavení metabolismu nedojde zbytečně brzy.

 

 

ZÁSADY PITNÉHO REŽIMU  NA CO VŠECHNO MÁ VODA VLIV NA NAŠE TĚLO

 

rozpouští se v ní většina živin, bez jejího dostatku nám vázne jejich vstřebávání

- zapojuje se do procesu přeměny energie

- je součástí krve a přenáší tělem důležité látky

- odplavuje odpadní a jedovaté látky z organismu

- pomáhá při regulaci tělesné teploty

- zvlhčuje klouby, míchu a sliznice

- u žen v těhotenství chrání plod

 když nepijete kolem minimálně 1,5 až dva litry za den, hromadí se vám v těle odpadní látky a pomalu otravujete sami sebe, jste nervózní, začne Vás bolet hlava, jste stále unavenější a hrozí i omdlení.

 

 pravidla pitného režimu

  1. Je nutné pít rovnoměrně v průběhu celého dne, a to již od rána
  2. Nečekejte, až budete mít žízeň, žízeň je již projevem mírné dehydratace
  3. Zvažte, jaká tekutina se stane základem vašeho pitného režimu
  4. Základem pitného režimu by měla být dostatečně kvalitní čistá voda nesycená. Jedině ta je vhodná pro všechny bez rozdílu. Vhodnost ostatních nápojů se liší v souvislosti s potřebami konkrétního organismu, probíhající aktivitou, zátěží, klinatem atd.
  5. Důležité je, aby zvolená voda měla prokazatelně vyvážený obsah minerálů. Omezujte přímou konzumaci většího množství silně perlivých vod. Volný CO2 může narušit proces zažívání a vyvolávat potíže.
  6. Omezujte konzumaci slazených limonád a kolových nápojů. Jsou bohatým zdrojem cukru a jejich konzumace může citelně ovlivnit denní příjem energie. U dětí může v mnoha případech i za obezitu.
  7. Se zvýšením zátěže zvyšujte i spotřebu tekutin.
  8. Jako nejvhodnější tekutiny pro horké počasí jsou čistá voda nebo nakyslé či nahořklé nápoje. Sladká chuť pocit žízně zvyšuje.
  9. Ovocné „nektary“ by neměly tvořit hlavní část denního příjmu tekutin. Vyrábějí se totiž zředěním již jednou vylisované ovocné dřeně pitnou vodou.
  10. Při chladnějším počasí si vyberte opravdu dobrý čaj, hlavně ovocný, višňový, jahody se smetanou, mátový, hruškový. Uvařte si vždy aspoń dva hrnky a pijte a pijte, aspoń 8 hrnků za den.

https://cms.nebesa.webnode.cz/