POLOHOVÁNÍ SENIORA-rady pro péči doma .

POKUD MÁTE JAKÉKOLIV DOTAZY NAPIŠTE MI NA EMAIL zlatedeti@seznam.cz

Prevence proleženin a manipulace s nemocným

Pokud se staráte o svého blízkého, který má porušenou hybnost, event. úplné ochrnutí některé končetiny, je nutné minimalizovat komplikace s tímto problémem spojené. Jako následek dlouhého ležení v jedné poloze vznikají proleženiny nebo dochází ke zkrácení svalů. Obojímu se snažte předejít.

Pacienta polohujte přes den po dvou hodinách, v noci po třech hodinách nebo dle potřeby.

Naučte se s nemocným manipulovat a ukládat ho do pohodlné a stabilní polohy. Na polohování používejte molitanové pomůcky, polštářky, antidekubitární matraci. Zajistěte nemocnému vždy suché a čisté prádlo, hygienické pomůcky – masážní emulze, krémy.

Během polohování si všímejte začervenalé kůže nebo opruzenin a ošetřete je. Pokud vznikne proleženina, tzv.dekubitus, je nutné kontaktovat obvodního lékaře nebo Charitu, kteří zajistí ošetřování. Proleženinu poznáte jako fialové místo na kůži, které nebledne. Rána se otevírá, může začít hnisat a zapáchá. V tomto případě je nutné nepokládat nemocného na postižené místo.

S nemocným musíte cvičit, aby nedošlo ke zkrácení svalů.

U ležících pacientů je prospěšné tělo masírovat, kůži promazávat a provádět poklepovou masáž. Jde o klepání prsty směřující od spodní části zad nahoru. Tím dochází k uvolňování hlenů a snižuje jejich usazování na plicích.

Všechny úkony, tedy polohování, cvičení, i poklepové masáže Vám předvede  praktik.doktor nebo Vám nabídne službü sester z Charity (dochází denně po-pá na hygienu)

Na pomůcky pro polohování se můžete informovat ve zdravotnických potřebách.

Pokud nemocný trpí velkými bolestmi, je dobré podat mu před polohováním tišící léky.

Jaké mají možnosti senioři, když je začnou trápit nemoci a přestanou být soběstační ?

- pomoc pečovatelské služby v domácím prostředí (pečovatelské a ošetřovatelské výkony, pomůcky, asistenční služba)

- pobyt v domě s pečovatelskou službou

- pobyt v léčebně pro dlouhodobě nemocné

- pobyt v domově důchodců

- zajištění respitního pobytu (nemoc pečující osoby, rodinné důvody)

Finanční otázky :

- podmínky pro přiznání invalidního důchodu

- mimořádné výhody pro občany těžce postižené na zdraví (průkaz ZTP, TP, ZTP/P)

- zvýšení důchodu pro bezmocnost

- příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu

 

 

 

starý nemocný člověk ztratil pocit žízně, tekutiny musíte nabízet. Nabízejte je často, při každém kontaktu s ním. Mnohdy totiž nezvládne víc, než jen pár doušků najednou. Střídejte různé druhy tekutin – minerální vody, džusy, čaje. Mezi tekutiny se počítá také polévka.

Celkový příjem tekutin má být alespoň 1,5 litru, v létě při vyšších teplotách až 2 litry, denně.

O vhodném množství tekutin vzhledem k onemocnění se poraďte s lékařem.

Stravu připravujte s ohledem na ev. nutnost dodržování léčebné diety. Je lépe podávat menší množství jídla ve více porcích – až pětkrát denně.

Vhodné je zvážit podávání doplňků stravy, které obsahují vitamíny, stopové prvky, minerály, vlákniny. Ohledně doplňků stravy Vám jistě rádi poradí v každé lékárně.

Tolerujte i výstřelky nemocného. Např. pokud si přeje častěji krupicovou kaši, vyhovte mu.

VYLUČOVÁNÍ SENIORŮ

 

u ležících nemocných může dojít ke zpomalení činnosti střev. Pokud stolice neodchází pravidelně nebo trpí pacient zácpou, zařaďte do jídelníčku švestkové kompoty, jogurty s obsahem probiotické kultury, ovocné šťávy. Dostatek vlákniny je samozřejmostí.

Jestliže přírodní složky selžou, mohou přechodně pomoci projímadla – čípky nebo kapky. Neměla by se však podávat dlouhodobě. Organismus si navykne a lék ztratí svou účinnost

 

Hygiena nemocného

U dlouhodobě či trvale ležícího pacienta provádíme celkovou koupel na lůžku. Jak na to? Připravte si všechny potřebné pomůcky k lůžku nemocného:

- lavor s teplou vodou

- žínku, ručník, mýdlo, šampon

- nádobu (džbán) na spláchnutí vlasů

- hřeben, fén, rukavice, kosmetické potřeby, na které je pacient zvyklý

- potřeby k hygieně dutiny ústní

- čisté osobní a ložní prádlo

Zvolte vhodnou dobu pro provedení koupele, zavřete okna, zajistěte teplo v pokoji. Pacienta položte na záda a umyjte ho směrem od obličeje k nohám, genitál nakonec. Postupně jej osušte. Pak jej otočte na bok a umyjte záda a hýždě. Kůži pořádně vysušte, aby nedošlo k opruzeninám. Během koupele kontrolujte změny na kůži. Nakonec kůži ošetřete a promažte. Vyměňte prostěradlo a pacienta oblékněte. Je dobré mít pod nemocným gumovou podložku, která zabrání proniknutí vody či exkrementů na prostěradlo.

Nakonec nemocného posaďte a pomozte mu vyčistit dutinu ústní, popř. umyjte zubní protézu. Pokud je pacient v bezvědomí nebo je nemohoucí, vytírejte ústa pomocí tamponků či štětiček s příchutí citronu. Ústa ošetřujte pravidelně, zabráníte tím vysychání sliznice a tvorbě krust. Poraďte se v lékárně, jakými přípravky ústa ošetřovat. Nakonec ošetřete rty pomádou.

 

K ošetřování kůže používejte přípravky

Mezi nejpoužívanější patří :

- Tenaset krém – na mytí znečištěné kůže

- Menalind spray – na mytí znečištěné kůže

- Menalind pasta – na zarudlou kůži

- Chlorophyl gel – na zarudlou kůži

- Pityol mast – na opruzeniny

- Menalind olej – na suchou kůži

-Betadine -mast na kůži

-Imazol-ošetření opruzenin

Dětský krém AVIRIL-opruzeniny zadku ,genitálií

 


https://cms.nebesa.webnode.cz/