Výbava lékárničky

Základ vybavení

Desinfekce

je dobré si vyzkoušet několik druhů a vybrat si ten nejlepší, protože různé druhy mají i jiné užitečné vlastnosti:

peroxid vodíku - kromě desinfekce se dá použít i na důkladné vyčištění zašpiněné rány a zamezit tak jejímu zanícení a s tím spojeným zdravotním komplikacím.

jodistol - desinfekce obsahující jod - malá, skladná, účinná, tvoří ochranný film který pomáhá hojení a chrání ránu před vnějšími vlivy.

septonex - má dlouhou trvanlivost, dodává se v praktických lahvičkách s rozprašovačem usnadňující nanášení.

propolisová tinktura - jedná se o roztok propolisu v ethanolu, dobře desinfikuje také vytváří ochranný film a navíc propolis pomáhá díky svým vlastnostem urychlit hojení rány.
Existují i jiné, např. takové které nepálí, takže je na každém jakou si vybere.

Prostředky na zakrytí rány

Náplast - je lepší si koupit klasickou, papírové sice nešpiní, lépe se s nimi manipuluje, ale jsou mnohem náchylnější na vnější vlivy (namočení apod.) Na určitá zranění se hodí spíše polštářková, ale někdy si vystačíme i s klasickou bez polštářku.

Obvaz - postačující jsou dva válečky ve sterilním obalu. Vždy se podívejte, zda nemají prošlou lhůtu použitelnosti, pokud ano, není to už sterilní obvaz ale pouze klasický obvaz.

Sterilní rukavice - stačí jeden pár rukavic, asi je nevyužijete na své ošetření, ale v případě pomoci neznámému člověku s krvácejícím poraněním je dobré je použít aby jste ochránily sebe před případnými krví přenosnými chorobami.

Kousek vaty nebo gázové polštářky: hodí se k odsávání, otření rány.

Léky

lék na horečku a bolení hlavy - je jich velké množství. Mezi nejpoužívanější a nejznámější patří bezpochyby paralen, acylpyrin, panadol, ibalgin apod.

na průjem - živočišné uhlí, Endiaron, Smecta. aj.
Případně přibalte projímadlo či léky na alergie. Hlavně nezapoměňte na léky které pravidelně užíváte jako nouzovou zásobu, když ty ostatní ztratíte, nebo doberete.

Nůžky a pinzeta

Nůžky se na ustřižení obvazu, kusu oblečení je-li to nutné, abychom se dostali k ráně, nebo potřebujeme-li zastavit krvácení, či udělat šátek na podpěru poraněné ruky. Pinzetu užijeme určti na tahaní klíšťat, či nečistot z rány.

Ve velké lékárničce navíc

Obvazy

Stahovací obvaz - je potřeba při výronech, naraženinách, nebo pro zpevnění namožených kloubů apod.
Další dva smotky běžného obvazu - pro větší zranění.

Obvaz na popáleniny - jedná se o obdélníky z řídce tkané gázy sterilně balené, které se přikládají na popáleniny. Chrání spálenou kůži před dalším poškozením. Tyto obvazy se špatně shání a tak v případě nouze stačí 1-2 vrstvy sterilního obvazu, tak aby kůže byla krytá ale mohla i dýchat.

Škrtidlo - pro poranění cév apod.

Další pomůcky

Trojcípý šátek - k fixaci poraněné ruky. Pacientovi bude vyhovovat určitě lépe než vaše popřekládané tričko, bez kterého Vám může být zima a můžete nepřijemně nastydnout. A podpírat si zraněnou ruku tou zdravou taky není dobré, protože by vás zachvilku začla bolet i ta druhá.

Další sterilní rukavice - pro případného pomocníka

Resuscitační rouška - dnes se dělají i velmi skladné a doporučuje se je používat pro umělé dýchání zvláště u cizích osob.

 

Zásyp na rány - jde o zásyp na drobné krvácející poranění, pomáhá zastavit krvácení (Traumacel, Dermatol).

Spínací špendlík - několik, pro různé přichycení obvazů, apod.

Blok a tužka - občas je třeba učinit záznam typu od kdy je zaškrceno, kdy se událost stala apod.. Tužka je nejlepší obyčejná s gumou na konci. Píše vždy, a je spolehlivá.

.


https://cms.nebesa.webnode.cz/