ŽENSKÉ POHLAVNÍ ORGÁNY

 

Ženské pohlavní orgány se skládají z vnitřního a zevního genitálu. Zevní genitál tvoří vulva, malé a velké stydké pysky, klitoris a poševní vchod. Vnitřní genitál se skládá z vaječníků, vejcovodů, dělohy a pochvy. Pochva je v tomto případě spojníkem vnějšího a vnitřního genitálu.

Vnitřní genitál

  • Žena má dva vaječníky velikosti 3–5cm na každé straně těla. Má hladký povrch, ale u žen, které už menstruují, je povrch zjizvený důsledku zániku folikulů.
  • Vejcovody jsou trubkovité orgány, každý navazuje na vaječník a ústí v děloze. Jsou dlouhé kolem 10 až 15 milimetrů.
  • Děloha je orgán hruškovitého tvaru, kterou tvoří hladké svalstvo (vůli je nelze ovládat). Povrch je vystlán sliznicí, která se mění v důsledku jednotlivých fází menstruačního cyklu.

Zevní genitál

  • Na dělohu navazuje pochva, svalová trubice, která ústí ven z těla. Vchod do pochvy je u dívek, které ještě neměli sexuální styk, uzavřen slizniční řasou, tzv. panenskou blánou.
  • Vnější část pochvy tvoří malé a velké stydké pysky. Kromě nich tu jsou také žlázy vylučující hlen a poštěváček (topořivé těleso).
zenske-pohlavni-organy

1) Močová trubice
2) Poštěváček
3) Vejcovod
4) Děloha
5) Vaječník
6) Močový měchýř
7) Pochva

Menstruace neboli menstruační cyklus je název několikatýdenního fyziologického období, které se periodicky vyskytuje u ženského pohlaví. Skládá se z několika fází, které jsou od sebe symptomaticky odlišné. Místo pojmu menstruace se také můžete setkat s pojmem perioda. Menstruační cyklus zaručuje schopnost ženy ve většině případů otěhotnět.

Menstruace – běžné poruchy

Prodloužené menstruační krvácení

Stanovit přesnou délku menstruačního krvácení nelze. Za standardní dobu se považuje 3 až 6 dní. Samozřejmě i dobu delší jak 6 dnů (zpravidla 7–8 dnů) lze vnímat jako běžný jev. Teprve delší doba hovoří o prodlouženém menstruačním krvácení. V případě výskytu tohoto jevu je vhodné navštívit gynekologa.

Opožděná menstruace

Opožděná menstruace charakterizuje stav, kdy se fáze menstruačního krvácení zpozdí o několik dní (často o více jak 4 dny). Menstruační krvácení má nastat 28 dní po začátku předchozího krvácení, samozřejmě musíme brát v potaz určitou několikadenní odchylku (+-4 dny). Nepravidelný nástup menstruačního krvácení trápí hlavně začínající menstruující dívky či ženy po porodu).

Vynechání menstruačního cyklu

Vynechání menstruačního krvácení je prvním indikátorem těhotenství (gravidity). K vynechání může taktéž dojít i u dívek, které teprve začínají menstruovat. Kromě toho může být také znamením špatné výživy, nadměrného stresu a psychického přepětí nebo i různých forem nádorů.

Každého zcela určitě poprvé napadne, že nejtypičtějším projevem menstruace jakožto menstruačního cyklu je krvácení. Je to jeden z nejlépe viditelných znaků, i když projevů je celá řada:

  • Změny nálad
  • Bolesti v podbřišku
  • Rozdílná chuť k sexu
  • Migrény
  • Drobné váhové výkyvy a další

Každá žena je unikátní individuum, tudíž i jednotlivé symptomy jsou u každé dívky či ženy zcela individuálního charakteru. Kromě toho se na aktuálních projevech podílí i současná fáze menstruačního cyklu, v níž se daná žena právě nachází.

Bolestivá menstruace

projev-menstruace

Velmi bolestivou menstruaci označuje lékařská věda pojmem dysmenorea. Její příčiny nejsou stále zcela objasněny. K utlumení klasických menstruačních bolestí v oblasti podbřišku existuje spousta způsobů:

  • Vlažná sprcha od pasu dolů
  • Tělesná aktivita
  • Pokrčení nohou a schoulení se do klubíčka
  • Léky a další

Každé ženě či dívce pomáhá něco jiného, avšak tělesná aktivita má svůj efekt hlavně v tom, že odvádí myšlenky od bolesti jiným směrem. Žena se tak nesoustředí na bolest, ale na fyzickou činnost


https://cms.nebesa.webnode.cz/