RELAX
 
Relaxace a vychutnání okamžiku úplného klidu doplní nezbytné zásoby energie a zlepší kvalitu života.


Relaxace podpoří krevní oběh a vyrovná také krevní tlak.


Hluboká relaxace posílí pozitivní fyzické i duševní pochody, které napomáhají obnovit a udržet zdraví.


Relaxace pomáhá posílit fyzickou i duševní odolnost.


Hluboká relaxace stimuluje dominantní hemisféru mozku, která nám pomáhá v duševní činnosti, zvyšuje naše tvůrčí schopnosti a předpoklady pro úspěšný život a kvalitní mezilidské vztahy.


Hluboká relaxace:

Někdy je obtížné se zbavit napětí, ale čím víc času relaxaci věnujete, tím je to snazší. Nejprve odložte brýle, nebo kontaktní čočky (pokud je máte), oblékněte si volné oblečení, zvláště v případě, že jste cvičili. Zvolte klidné místo. Po strečinku si nechejte na relaxaci 5 minut. Jde-li pouze o relaxaci, rezervujte si na ni až 15 minut a jednou týdně 30 minut, zejména jste-li nemocní či ve stresu. Není vhodné relaxovat na slunci - tím ztrácíte energii.

Dechová cvičení:

Při procházce na čerstvém vzduchu všichni rádi dýcháme zhluboka, ale soustředěné hluboké dýchání je ještě něco víc. Když se zaměříme na to, jak dýcháme, z každého nádechu vstřebáváme novou energii. Dechová cvičení je nejvhodnější provádět ve vzdušné místnosti na prázdný žaludek, nejlépe ráno nebo večer. Pokud jsme nervózní, podráždění nebo vyčerpaní, je třeba nejprve relaxovat. Každý člověk může na malou chvíli zadržet dech. Lidé s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce nebo s jinými závažnými chorobami by měli cvičit pod vedením zkušeného učitele.

Přínos hlubokého dýchání:


Zlepšuje výživu tkání, nervů a orgánů.


Dostatečný přísun kyslíku udržuje kosti, zuby a vlasy v dobrém stavu.


Zlepšuje metabolismus tím, že napomáhá odstranění nadměrného množství kyseliny močové z krve.


Uklidněním nervů a obnovením životní energie upravuje chuť k jídlu.
Základní každodenní protažení je vhodné provádět před dechovým cvičením. Uvolníte jím páteř a zlepšíte pružnost mezižeberních svalů a bránice. Tím vhodně upravíte rytmus dýchání.

 

Není spánek jako spánek
Proberme si vzniklou situaci postupně. Tak nejdříve je tu spánek. Snažte se do ničeho nenutit. Nemusíte bezpodmínečně spát osm hodin denně. Důležitější je vstávat na konci spánkového cyklu, který obvykle trvá šedesát až devadesát minut a vystřídají se během něj veškeré fáze spánku. Jinými slovy řečeno, vzbudíte-li se po násobku vašeho spánkového cyklu, budete mnohem svěžejší, než zazvoní-li vám budík po době sice delší, ale tomuto násobku neodpovídající. A jak zjistit, jak dlouhý je váš spánkový cyklus? Nejsnáze metodou pokusů a omylů ve dnech, kdy můžete spát jak dlouho chcete.

Jezte jen v pohodě
Dále tu máme jídlo a pití, věčný problém lidí zaměstnaných a ještě žijících mimo domov. Tedy i mnoha studentů. O potravinách zdravých a nezdravých už byly napsány celé knihovny, chvála vitamínů a minerálů zabírá haldy polic, mnohem méně lidí se však pozastaví nad tím, jak se při jídle cítíte. Přitom se jedná o faktor, ovlivňující nejen vaše zdraví psychické, ale i fyzické. Takže se snažte být při jídle "v pohodě" a raději sníst něco ne až tak zdravého v klidu, než zhltat makrobiotický oběd. Vytvářejte si při jídle svůj koutek, i kdyby to mělo být cestou z přednášky na přednášku.

Naslouchejte svému tělu
Pohyb je další často zmiňovanou složkou odpočinku, především takzvaně aktivního. Jistě je lepší zajít si po pěti hodinách strávených v knihovně na procházku, než posadit se před televizi. Jenže někdy nemáme zrovna moc na vybranou. Zkuste se tedy aspoň pravidelně protáhnout, zatnout všechny svaly a zase je uvolnit, párkrát se zhluboka nadechnout a třeba na pár minut zavřít oči. Ostatně ty potřebují také odpočívat! Zkuste s nimi občas zakoulet, poseďte pět minut na záchodě po tmě a třeba si opláchněte obličej studenou vodou. Hledejte vlastní cesty jak si odpočinout, buďte kreativní a především naslouchejte svému tělu.

Mejdan nebo spánek?
A na závěr, nikoliv však méně podstatná, je tu relaxace duševní. Všechny shora uvedené prvky k ní samozřejmě přispívají, ale má i své specifické složky. Obecně platí, že uvolníte-li své tělo, pomůžete tím mysli, ale i naopak. Meditace, autohypnóza, autogenní trénink a jiné takzvaně "zázračné" techniky jsou jistě velkým přínosem. Více však jde o váš celkový postoj k životu. Bavte se a hrajte si. S kamarády nebo sami, na tom nezáleží, důležité je se uvolnit. Pokud si máte vybrat mezi spánkem a "mejdanem", vězte, že čas od času se skutečně vyplatí ten "mejdan". Možná ne fyzicky, ale psychicky určitě. Experimentujte. Vaše individuální cesta nemusí vyhovovat někomu jinému a vám zas nemusí "sedět" obecně uznávaná pravidla. Pro někoho je dobré vyhýbat se stereotypům, jiný uvítá relativně neměnný řád. A pamatujte si, že: "Patogenním činitelem bývá dlouhodobá zátěž - též konflikt dlouho neřešený - a sumace nepříznivých vlivů." Takže nepodceňujte maličkosti. Na nich je často založen spokojený život.


https://cms.nebesa.webnode.cz/